Google+ ДУБАЙ
Last Minute Оферти
ribbon

rila_1

Боровец - Хотел Рила

Нова Година в Хотел Рила, най внушителният Боровец

Виж повече...

 
 
ribbon

808 1

Велинград - Двореца

Пакет Коледа 2014 в СПА хотел Двореца

Виж повече...

ribbon

Stream 11

Зимна приказка в Пампорово

Коледа и Нова Година в апарт-хотел
Стрийм Ризорт!

Виж Повече...

ribbon

DSC 7033

Нова Година в Чифлика

Незабравимо изживяване в СПА хотел Балкан

Виж повече...

×

Забележка

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: media/k2/galleries/185

ДУБАЙ

Оценете
(0 гласа)

1.Обединените арабски емирства (съкратено: ОАЕ, разговорно: Емиратите) са арабска държава, разположена в югоизточната част наАрабския полуостров в Югозападна Азия.

Тя включва 7 емирстваАбу ДабиАджманДубайРас ал-ХаймУм ал-КуейнФуджейра и Шарджа.

Обединените арабски емирства са разположени в Югозападна Азия, на бреговете на Персийския и Оманския залив. Стратегическото географско разположение на страната на южните подстъпи към Ормузкия пролив я прави важна транзитна точка в транспорта на нефт.[1]ОАЕ имат общи граници с Оман (около 450 km на югоизток и на североизток), Саудитска Арабия (около 530 km на юг и на запад) и Катар(около 19 km на северозапад).[2]

Площта на ОАЕ е около 77 700 km². Тази стойност е приблизителна, тъй като голяма част от границите на страната преминават през пустинни райони, не са строго определени и са предмет на спорове между отделните страни.[3] Не е изяснена и принадлежността на някои острови, оспорвани от Иран и Катар.

Бреговата линия на ОАЕ на Персийския залив е с дължина над 650 km. Голяма част от крайбрежните райони са заети от пресъхнали солени езера, достигащи далеч навътре в сушата. Най-голямото естествено пристанище е Дубай, но и на няколко други места, като Абу Даби и Шарджа, са изградени пристанища, позволяващи акостирането на големи кораби. Това се налага от малката дълбочина на Персийския залив и множеството малки острови и коралови рифове, разположени в близост до брега. ОАЕ имат и излаз на Оманския залив, но бреговата линия на страната е прекъсната от оманския полу-анклав Мусандам, разположен на южния бряг на Ормузкия пролив.

В южните и западни части на страната крайбрежната низина преминава в пясъчната пустиняРуб ел-Хали, продължаваща и в Саудитска Арабия. В тези пустинни области са разположени 2 големи оазиса - Лиуа на юг и Бурайми на изток (голяма част от който е на територията на Оман). В източната част на страната се намира планината Хаджар.

Климатът на ОАЕ е сух и горещ. През най-топлите месеци юли и август средните максимални температури по крайбрежието надхвърлят 48°C.[5] Средните минимални температури през януари и февруари са между 10°C и 14°C.[6] В края на лятото влажният югоизточен вятър, наричан шарки (на арабски: източен), прави крайбрежните области особено неприятни. Средното годишно количество на валежите по крайбрежието е под 120 mm (5 in), но в планинските части достига до 350 mm. Дъждовете често падат във вид на кратки интензивни порои, които наводняват сухите през останалото време речни корита.[7] Не са рядкост и силните пясъчни бурии.

История

 Основна статия: История на Обединените арабски емирства

Преди откриването на нефта по тези земи през 1950 г. ОАЕ е група от силно изостанали и неразвити държавици под протекцията на Великобритания. Петролната индустрия довежда до бърз икономически растеж и модернизация, което помага на емирствата да се освободят от британския контрол през първата половина на 1970-те год. По–голямата част от петрола на страната е открит в Абу Даби, което го прави най-богатото и силно измежду седемте емирства.

Държавно устройство

 Основна статия: Държавно устройство на Обединените арабски емирства

Политическа карта на емирствата (на руски)

Със стабилна икономика, поддържана от нефтената индустрия, ОАЕ се славят с един от най-високите стандарти на живот в света. Конституцията на ОАЕ, приета с независимостта през 1971 г. временно, а през 1996 г. окончателно, постановява федерално правителство, като оставя много власт на емирствата. Правителството има изпълнителна, законодателна и съдебна власт, като изпълнителната има най-големи правомощия. В страната няма политически партии и избори. От самото начало пред ОАЕ стоят много предизвикателства, за които мнозина смятат, че ще доведат новата федерация до провал. Страната е имала спорове за границите със Саудитска Арабия и Оман, а наред с това и вътрешни конфликти за власт между емирствата. Освен това още през 1971 г. Иран завзема островите Абу МусаТунб ал Кубра и Тунб ас Сухра в Персийския залив, за които ОАЕ са предявявали претенции преди това.

Политически страната е стабилна от десетилетия, водена от емира на Абу Даби шейх Зайед бин Султан ал-Нахаян до неговата смърт през 2004 г. Той е наследен на поста владетел на Абу Даби от най-големия си син шейх Халифа бин Зайед ал-Нахаян, който става и президент на ОАЕ. Въпреки че държавните институции са близки с тези в демократичните страни, най-важните и отговорни постове се предават по наследство, като всяка управляваща фамилия представя своя народ. Политиката е процес на задоволяване на претенциите на управляващите фамилии, а също така и на заможните търговци и духовни водачи.

Седемте емирства и техните сегашни владетели

  • Flag of Abu Dhabi.svgАбу Даби - шейх Халифа бин Зайед ан-Нахаян, от 2004 г.

  • Flag of Ajman.svgАджман - шейх Хумаид бин Рашид ал-Нуайми, от 1981 г.

  • Flag of Dubai.svgДубай – шейх Мохамед бин Рашид ал-Моктум, от 2006 г.

  • Flag of Fujairah.svgФуджейра – шейх Хамад бин Мухамад ал-Шарка, от 1974 г.

  • Flag of Sharjah.svgРас ал-Хайм – шейх Сауд бин Сакр ал-Касими, от 2010 г.

  • Flag of Sharjah.svgШарджа – д-р шейх Султан бин Мухамад ал-Куасими, от 1987 г.

  • Flag of Umm al-Qaiwain.svgУм ал-Куейн – шейх Рашид бин Ахмад ал-Муала, от 1981 г.

За Дубай спокойно можем да кажем,че е в сила твърдението- Всичко, което блести е злато.

Дубай (Dubai) днес е ярък и забавен град. Известен с пясъците, слънцето и отличните си търговски центрове, някога той е бил спокойно градче със селски къщурки от корал и гипс, построени от персийските търговци и палмови хижи, подслонявали бедуинските рибари и търсачите на перли. Днес джамиите и кулите на Стария Дубай се оглеждат в новите блестящи небостъргачи. Дързостта на градските управници е смайваща. Да построят хотели, не на брега, а точно във водата?! Строят се изкуствени острови със 120 км плажна ивица.

Процъфтяващ като основния търговски център на средния изток, оживеният Дубай – обикновено рибарско селище само до преди 60 години, през последното десетилетие се превърна в най-желаната туристическа дестинация. Горещият но сух климат, смекчен от бризовете от Арабския залив, чарът на мистичната пустиня, страхотните плажове и шанса да се докоснете до арабската култура, докато се наслаждавате на западните удоволствия, са само част от неустоимото изкушение. 

Нищо в Дубай не е наистина старо, но ако обичате авангардна и модерна архитектура никъде по света не може да не може да бъдете впечатлени така, както в най-големият метрополис в Обединените арабски емирства. Дубай се разраства и то бързо. Тук може да видите 700-метровата кула на Дубай, първият подводен хотел – Хидрополис и и т.нар. атракция "Светът" – удивителен архипелаг от 250 сътворени от човека острови, подредени, така че да представляват карта на земното кълбо. 

Тук вече са издигнати оформения във вид на платноходка Burj Al Arab Hotel – най-високия в света хотел, закрития център за зимни спортове Ски Дубай, в мола Mall of the Emirates, където може да карате ски само на хвърлей разстояние от пустинните дюни. Градът е голям, а и климатът е такъв, че ще ви се наложи да ползвате много таксита и автобуси. Въпреки това има и удобни места за разходка, особено около Залива (Creek) – привлекателна ивица вода, която пресича града. Около 80% от обитателите са чужденци – не само от Европа и Северна Америка, но и от целия Среден и Далечен изток. Това превръща Дубай в един от най-космополитните градове в света.

-Абу Даби(на арабскиأبوظبي, баща на газелата) е името на най-голямото от 7-те емирства, които образуват Обединените арабски емирства(ОАЕ), както и на столицатана емирството и на ОАЕ. Намира се в централната част на крайбрежието на ОАЕ.

Град Абу Даби

Селището е основано през 1760-те год. Става седалище на владетелите на емирство Абу Даби през 1795 г.

Наличието на сладководен извор на острова става причина за неговото населяване и построяването на форт. Островът придобива важност в по-късни години, главно след откриването на нефтени залежи. Въпреки че е столица, седалището на управляващото семейство Ал Нахиян е Ал Айн, намиращ се в едноименния оазис на около 160 км от Абу Даби.

След 1960-те год., когато наблизо е открит петрол, Абу Даби много бързо се разраства. Според данните за населението от 2000 г. в града живеят около 1 милион души, от които около 80% емигранти.

Емирство Абу Даби

Абу Даби е най-голямото и най-населеното емирство в страната. Заема площ от близо 67 500 кв. км, което прави около 93,7676% от територията на ОАЕ. Населението му е 896 751 души (2009). По суша се простира на юг до оазиса Лиуа, където са едни от най-големите пясъчни дюни, а на изток - до древния оазис Ал Айн.

Дългата му брегова линия - плитководният Южен залив, простиращ се от основата на Катарския полуостров на запад до границата с емирство Дубай на североизток, е място, където преди е било силно развит ловът на бисери. Когато тази индустрия запада, откриването на петрола в Южния залив съживява икономиката на Абу Даби. През 1962 г. Абу Даби става първия емират, който изнася нефт от находището Ум Шаифч.

- Burj Khalifa

Бурж Халифа е тържество на човешките инженерни и платежни възможности. Многоетажната сградата бе довършена по време на имотния бум в Обединените арабски емирства, няколко седмици преди финансовия срив в Дубай. Едни от най-високо разположените офиси в света останаха празни. Хотелската част на най-високата сграда в света, построена през 2010 г., постоянно е пълна. В нея си резервират стаи заможни гости от богатия на петрол район на Персийския залив. Две трети от офис пространствата в популярната сграда, символ на Дубай, обаче така и не са били запълнени, сочи репортаж на BBC. 20 етажа от нея са необитаеми. Ескперти от индустрията обаче сочат, че цената на наемите е непосилно и нелогично висока. Тя е два пъти по-скъпа от тази на офис имоти, разположени на 50 метра от небостъргача.

Освен това особеният, уникален дизайн на помещенията в издължената сграда означава, че офис пространството е специфично и ограничено. На големите компании се налага да наемат няколко етажа. Със своите 828 м Бурж Халифа в момента е най-високата сграда в света. Но дубайският небостъргач с какво още да ви смае. Вижте 10 от най-удивителните факти за Кулата на Халифа: - За да още по-футуристично впечатление Бурж Халифа има не обикновени, а двуетажни асансьори. Те са и най-бързите в света, като се има предвид, че имат най-голямо разстояние за изминаване. Всеки от 57-те асансьора в сградата може да се движи с 18 м/с (близо 65 км/ч)
- Името на небостъргача е сменено в последния момент. По време на строежа и последните дни преди официалното откриване целият свят очаква представянето на кулата Бурж Дубай. Оказва се обаче, че Дубай е натрупал няколко милиарда долара дългове и се обръща за помощ към съседа си Абу Даби. Това води до смяна на името на Бурж Халифа - на президента на Обединените арабски емирства шейх Халифа бин Зайед ал Нахаян. - В кулата има автомат за злато. Ако се качите на наблюдателната площадка на който и да е друг небостъргач по света, ще можете да си купите за сувенир тениска, магнит за хладилник или керамична фигурка. На Бурж Халифа обаче освен всичко това има и автомат за злато. Срещу няколко банкноти кеш можете да се сдобиете със златна монета или миниатюрно златно кюлче.
Тук се намира най-високо разположения ресторант в света. Казва се At.mosphere и си има собствен асансьор, за да не се тъпчете заедно с туристите. - Сградата се люлее с отклонение 1,50 метра в горната си част. Като се има предвид, че е построена върху песъчлива основа и я веят често доста бурни пустинни ветрове, това отклонение е удивително малко и почти не се забелязва.

За да бъдат измити всички прозорци, са нужни около четири месеца. И това само ако едновременно работят 36 чистачи и цялата апаратура. Самопочистващата система за 24 348-те прозореца струва над 8 милиона долара. - На най-престижния адрес има и 900 жилищни апартамента. При това не са толкова скъпи, колкото си мислите – само няколко месеца след откриването на кулата цените им падат с 40% заради твърде голямото предлагане и намалялото търсене. Най-високият апартамент е на 109-ия етаж.

-Mool Dubai

Няколко са моловете в света,които наистина могат да се нарекат мега молове. Такъв е China Mall със своите 600 000 м2 РЗП. Тук ще Ви запознаем с Dubai Mall, той се подрежда на 6то място в света със своите 350 000 м2 търговски площи. НО, едно голямо “но….с прилежащите си площи и атракциони той се простира на изумителните 1 124 000 м2. Това вече е невероятно.

Dubai Mall е част от комплекса Бурж Халифа, чието построяване е струвало 20 млрд. долара. Той отваря през 2008 година и в него има много възможности за забавление, осен магазините, които са над 600.

Освен над 1000 магазина, Dubai Mall разполага с киносалон с 22 зали, реплика на лондонската улица Regent Street, ледена пързалка и др. атракциони. Този мол е най-посещаваният в света – през 2011 година от тук са минали 54 милиона души. Според Dubai Chronicle – Apple ще отварят тук първия си магазин в Близкия изток. В мола се провеждат най-различни събития.

В огромния аквариум живеят над 33 000 морски видове. Дори има тунел, под аквариума, от който има чудесна гледка към водните животни. Тук има ледена пързалка с олимпийски размери – първата такава в Дубай.

На 124-ия етаж на Бурж Халифа има площадка за наблюдение на града. Има дори басейн.

Вечер има светлинно шоу, което привлича много посетители.

-Бурдж ал Араб“ (на арабскиبرج العرب) е луксозен 7-звезден (често погрешно изписван като 5 звезден) хотел в ДубайОбединени арабски емирства. Със своите 321 м той е четвъртият най-висок хотел в света.

Уникалната сграда е построена върху изкуствен остров, отдалечен на 280 м от брега на Персийския залив, свързан с него чрез тесен мост, който минава над самата водна повърхност.

Строежът на хотела започва през 1994 г. и е отворен за гости на 1 декември1999 г. Хотелът има формата на корабно платно. На самият му връх има площадка за хеликоптери и ресторант Ал Мунтаха с гледка към океана.

Любопитен е фактът, че архитектът се бил заканил, че ще построи най-големия християнски символ в ислямска държава и дефакто го е направил. Погледнат от към морето, очертанията на хотела (основната конструкция по вертикала и кръстосания висящ ресторант на върха на конструкцията) наподобяват "християнски кръст". Именно поради тази причина шейхът, поръчал строителството и собственик на хотела, е забранил снимането му в гръб.

В „Бурдж ал Араб“ няма стандартни стаи. Най-малкият апартамент заема 169 м2, а най-големият - около 780 м2. Цената за нощувка варира между 1000 $ и 15 000 $. Кралският апартамент е най-скъп - 28 000 $.

Прочетена 3921 пъти

Вход в сайта

Google+